- V-shaped bottom for light use
- Linkable files for suspension filing systems
- Durable 220gsm manilla paper construction
- Supplied in a pack of 50
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Includes tabs with blank inserts
- Linking system with hook and press button
- Colour: Orange
<
>
Esselte Orgarex Suspension File F/S Orange 10402 (PK50)
2 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value9364211 Stock Available
-
Product Code: Value9362471 Stock Available
-
Product Code: Value93623071 Stock Available
-
Product Code: Value3918001444 Stock Available
-
Product Code: RAP280023Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: GHL2337763 Stock Available
-
Product Code: 61317LM12 Stock Available
-
Product Code: BIC259335-143 Stock Available
-
Product Code: Bic129665*11981 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Dimensions | 245x396mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 15mm |
| Grammage | 220gsm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Runner Width | 387mm |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 79g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
Esselte foolscap suspension files with a V base feature a clever linking system for better organisation and operation by simply linking the hooks and pressing buttons together. Constructed of tough 220gsm manilla card for robust durability in everyday use, these files feature magnifying label holders for quick identification of each file.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
