- Heavyweight 420gsm manilla for extra durability
- Useful pockets inside front cover for storing loose papers
- Metal spring mechanism allows for easy insertion and removal of punched papers from file
- Foolscap size
<
>
Guildhall Super Heavyweight Pocket Spiral File Fscap YW PK25
3 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value3918001444 Stock Available
-
Product Code: Value0719324 Stock Available
-
Product Code: Value02059132 Stock Available
-
Product Code: Value00005213 Stock Available
-
Product Code: BKnRD93162511 Stock Available
-
Product Code: 61317LM12 Stock Available
-
Product Code: ESS2197702 Stock Available
-
Product Code: Bic129665*11981 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Dimensions | 250x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 73% Biodegradable |
| Capacity | 35mm |
| Recycled Product | Minimum 60% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 420gsm manilla |
| Weight | 130g |
| With Pocket | Yes |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable, heavyweight 420gsm manilla and can hold up to 180 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file also features a secure spiral mechanism for punched papers and a useful pocket on the inside cover for storage of additional loose sheets. This pack contains 25 yellow foolscap files.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
