- White Wallet Envelope
- 110 x 220mm (DL)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 100gsm
<
>
DL WINDOW White Wallet Envelope PEELseal 100g 110x220mm pk_500. Purely #6247 @CB-9
Product Code: Value936247
Product Unit: Each
1 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value93635373 Stock Available
-
Product Code: Value93623071 Stock Available
-
Product Code: Value3918001445 Stock Available
-
Product Code: Value22122410 Stock Available
-
Product Code: Value00007617 Stock Available
-
Product Code: Value00005214 Stock Available
-
Product Code: Unity666666*4 Stock Available
-
Product Code: BKnRD9117192 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | DL |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 110x220mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Material | Paper |
| Window Position | 18mm Up, 19mm From Left |
| Window Size | 35x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
An extensive range of peel and seal envelopes that is a league above standard latex self seals. Its obvious advantage being the extended shelf life that comes with peel and seal and is becoming more and more popular due to this key feature.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.