- White Pocket Envelope
- 324 x 229mm (C4)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 100gsm
<
>
C4 WINDOW White Pocket Envelope PEELseal 100g 324x229mm pk_250. Purely #6421 @CA-9
Product Code: Value936421
Product Unit: Each
1 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value93641422 Stock Available
-
Product Code: Value93635373 Stock Available
-
Product Code: Value93634649 Stock Available
-
Product Code: Navigator0061196711 Stock Available
-
Product Code: PRT227942-2413 Stock Available
-
Product Code: Bic129665*12712 Stock Available
-
Product Code: Bic1011442385 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Material | Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Size | 40x105mm |
| Window Position | 213mm Up, 24mm From Left |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
An extensive range of peel and seal envelopes that is a league above standard latex self seals. Its obvious advantage being the extended shelf life that comes with peel and seal and is becoming more and more popular due to this key feature.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.