- Enhance productivity and free up space by mounting two monitors up to 24”
- Landscape-to-portrait display rotation (for use in portrait position, the mount supports ultrawide displays with max width of 26.3”/66.8 cm)
- Free-standing monitor stand with crossbar design keeps monitors aligned
- Easy height adjustment along the pole, and +/-15 degree tilt for customized viewing
- Steel and aluminium stand supports VESA 75x75, 100x100, and a weight capacity of 18 lb. (8 kg) per monitor
<
>
Up to 24in Dual Monitor Stand Silver
Sorry...Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Material | Steel |
| Colour | Silver |
| Adjustable | Yes |
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 410x950x180mm |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Maximum Load | 8kg |
| Monitor/Notebook Size | Up to 24in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Weight | 7.28kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
