- Free-standing monitor stand supports four monitors, each up to 27in (686 mm) in size and 17.6 lb. (8 kg) in weight
- Solid steel base and heavy-duty steel and aluminium construction for optimum support
- Micro-adjustment enables level viewing of four monitors
- The height of the monitors can be adjusted along the 32.2in (818mm) pole
- 360 degree rotation, +90/-90 degree swivel and +45/-45 degree tilt to adjust to the ideal viewing angle
- Supports VESA mount compliant monitors: 75x75, 100x100
- Cable management
<
>
Startech Heavy Duty Steel Quad Monitor Stand
Sorry...Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Steel and Aluminium |
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 885x316x818mm |
| Adjustable | Yes |
| Maximum Load | 8kg per arm |
| Monitor/Notebook Size | Up to 27in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | Four |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 8.6kg |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
