- Mount two monitors vertically to save space and increase your comfort
- Freestanding monitor stand supports two displays up to 27in (686 mm) in size and 22.1 lb. (10 kg) in weight per monitor
- Heavy-duty steel construction
- The height of the monitors can be adjusted along the 32.2in (818mm) pole
- Adjust your screen angle easily with +45/-45 degree tilt and +45/-45 swivel
- Full 360 degree rotation
- Cable management
<
>
Startech Vertical Dual Monitor Stand Steel
Sorry...Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Steel |
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 316x434x818mm |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Maximum Load | 10kg per arm |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Monitor/Notebook Size | Up to 27in Monitor |
| Weight | 4kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
