- Original HP 508A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577
- 1 Cyan (~5,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing more of the professional-quality colour and black-and-white prints you need – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 508A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
CF-361A LaserJet Toner Cartridge 5000pages BrandedOEM 508A Cyan HP#7571
7 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 508 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF361A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 395 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 860 g |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Pallet gross weight | 182.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 132 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793237571 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Office113854Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: HPjet23763211 Stock Available
-
Product Code: HPjet2375951 Stock Available
-
Product Code: HPjet23762515 Stock Available
-
Product Code: HPjet2375884 Stock Available
-
Product Code: HPjet23760120 Stock Available
-
Product Code: HPjet23756435 Stock Available
