- Original HP 508X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577; HP LaserJet Flow M577; HP LaserJet M553
- 1 Black (~12,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing more of the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 508X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
CF-360X LaserJet Toner Cartridge 12500pages BrandedOEM 508X HY Black HP#7601
20 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 508 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF360X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 395 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 970 g |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Pallet gross weight | 198.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793237601 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
