- Original HP 508A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577
- 1 Magenta (~5,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the vibrant, high-quality colour documents you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 508A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
CF-363A LaserJet Toner Cartridge 5000pages BrandedOEM 508A Magenta HP#7595
1 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 508 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF363A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 395 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 860 g |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Pallet gross weight | 182.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 132 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793237595 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
