- White Pocket Envelope
- 229 x 162mm (C5)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 100gsm
<
>
C5 LOW-Window White Pocket Envelope PEELseal 100g 229x162mm pk_500. Purely #6353 @CD-9
Product Code: Value936353
Product Unit: Each
73 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Material | Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Position | 60mm Up, 20mm From Left |
| Window Size | 45x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
An extensive range of peel and seal envelopes that is a league above standard latex self seals. Its obvious advantage being the extended shelf life that comes with peel and seal and is becoming more and more popular due to this key feature.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.