- 36mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
<
>
Tze-161 Brother Tze-P-Touch tape 36mm Black on Clear
18 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Brother68677813 Stock Available
-
Product Code: Brother686747265 Stock Available
-
Product Code: BRO20480314 Stock Available
-
Product Code: Brother68585663 Stock Available
-
Product Code: Brother68579524 Stock Available
-
Product Code: Brother6854679 Stock Available
-
Product Code: BRO246130-TZ18321 Stock Available
-
Product Code: Brother68481131 Stock Available
-
Product Code: Broth6855286 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black/Clear |
| Label colour | Black on transparent |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | Brother PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Tape width | 3.6 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 40 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 102 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 149 g |
| Pallet gross height | 14.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 298.8 kg |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 3.6 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
