- Adjustable monitor stand with several position / viewing angle adjustments
- Supports displays from 12 to 30” (30lbs / 14kg capacity)
- TAA compliant for GSA Schedule purchases
- Includes hardware for mounting an iMac or Apple Cinema Display
- Mounting bracket pans 60 degrees around the support post
- Landscape-to-portrait screen rotation
<
>
StarTech Height Adjustable LCD Monitor Stand
Sorry...Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Steel and Plastic |
| Form | Monitor Arms |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Maximum Load | 14kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | Up to 30in Monitor |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 2.4kg |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
