- Free-standing design allows dual monitors to be used in spaces that do not allow a clamp or grommet mount
- Create a multi-display productive workspace and position your monitors to reduce eye, neck and shoulder strain
- Low profile, weighted base provides enhanced stability
- Minimize clutter with the intuitive cord management system
- Holds 27" monitors up to 17.6 lbs.
- Meets VESA mounting standards
<
>
Fellowes Professional Series Dual Horizontal Monitor Arm
18 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Steel |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 889x279x495mm |
| Form | Monitor Arms |
| Maximum Load | 16kg |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Manufacturer | Fellowes |
| Weight | 4.23kg |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
