- Made from paper covered recycled board
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Adhesive label on spine
- Capacity: 250 sheets
- 2 O-Rings
<
>
Ring Binder 2 O-Ring Size 25mm Paper on Board A4 Red Pack10 @HA-3
27 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value70079176 Stock Available
-
Product Code: Value2550162 Stock Available
-
Product Code: Value22122410 Stock Available
-
Product Code: Ikon2450246 Stock Available
-
Product Code: Bic129665*12427 Stock Available
-
Product Code: BluTack001010*x12437 Stock Available
-
Product Code: Panasonic032861*98 Stock Available
-
Product Code: Panasonic032830*Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: BluTack001010*5 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 250x311x45mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 45mm Spine |
| Weight | 247g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Binder |
Description
5 Star™ Office Ring Binders are made from paper covered board designed to match the corresponding 5 Star™ Office Lever Arch Files. The board is made from recycled material and is strengthened to provide a durable and long lasting binder. The binders have a spine label for easy identification whilst on the shelf. Accredited FSC certification
