- Size: foolscap
- 30mm base can hold up to 300 sheets
- Made from durable polypropylene
- Assorted colours: 2 each of blue, pink, purple, green and orange
- Pack of 10
- Linkable, colour coded bars and repositionable tabs
<
>
Rexel Multifile Extra Foolscap PP Susp File 30mm Asst PK10
4 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| Form | Extra Capacity Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | China |
| Runner Width | 387mm |
| Grammage | 240 Micron |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Warranty | 12 months |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
These Rexel Multifile Extra suspension files are made from durable polypropylene and feature a 30mm base, which can hold up to 300 sheets of A4 or foolscap paper. The files also feature unique linkable, colour coded bars and repositionable tabs for convenient filing. This assorted pack contains 10 foolscap suspensions files, with 2 each in bright blue, pink, purple, green and orange.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
