- Staples up to 20 sheets of paper (80 gsm)
- Highly robust metal construction
- Patented push-button staple remover
- Adjustable anvil for stapling and pinning
- For 24/6 and 26/6 Rapid Strong staples
- 5 year guarantee when using Rapid staples
<
>
Rapid K45 II Stapler Black 23888200
2 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Environment Support | 100% Recyclable |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 48x66x170mm |
| Capacity | 20 Sheets |
| Material | ABS Plastic/Metal |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Loading Mechanism | Top loading |
| Insertion Depth | 86mm |
| Weight | 323g |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Use Staples | 24/6, 26/6 Staples |
Product Information
| Brand | Rapid |
| Type | Stapler |
Description
Robust metal stapler equipped with patented staple remover.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
