- Pack of 10
- Patented No.1 filing mechanism with outstanding locking force
- A4 lever arch file
- 75mm spine holds up to 500 sheets of 80gsm paper
- Metal edges for long lasting use
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Durable polypropylene covers
- Colour: black
<
>
Esselte No1 Lever Arch File Polyprop A4 Black 75mm PK10
18 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Dimensions | 318x72x290mm |
| Capacity | 500 sheets (80 gsm) |
| Country of Origin | Poland |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Orientation | Portrait |
| Reinforced Edges | Yes |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Slotted Cover | Yes |
| Spine Width | 75mm |
| Warranty | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Esselte lever arch file contains a patented No.1 filing mechanism with outstanding locking force to keep A4 documents secure. The file has a 75mm spine and can hold up to 500 sheets of 80gsm paper. The file also features durable polypropylene covers, a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and metal edges for long lasting use. This pack contains 10 black A4 lever arch files.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
