- Large spine label
- Metal thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Glossy, laminated paper over board
- 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper
- Unique, patented filing mechanism opens 180 degrees for ease of use
- A4 Lever arch files
- Size: A4 (210 x 297mm)
- Colour: Metallic Pink
- Supplied in a pack of 10
<
>
Leitz Wow Lever Arch File A4 85mm Pink PK10
7 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £155.26 | |
|
| Individual Item | £17.09 | |
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: STL261986-10Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: STL22342427 Stock Available
-
Product Code: LTZ25641818 Stock Available
-
Product Code: ESS237522128 Stock Available
-
Product Code: LTZ2142245 Stock Available
-
Product Code: LTZ2190201 Stock Available
-
Product Code: EUR2136606 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Pink |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Pink |
| Dimensions | 318x80x285mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Reinforced Edges | Edges are not reinforced |
| Recycled Product | Minimum 80% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 80% |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | Laminated Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 480g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This bright, stylish Leitz WOW lever arch file features a unique, patented filing mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The file has an 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper. The file also features a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and a large spine label for quick identification of contents. Suitable for A4 filing, the file is made from glossy, laminated papaer over board. Ideal for colour co-ordinated filing, this pack contains 10 bright pink files with a metallic effect finish. Buy any 3 WOW products and claim a free Leitz Cosy Footrest.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
