- Large spine label
- Metal thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Glossy, laminated paper over board
- 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper
- Unique, patented filing mechanism opens 180 degree for ease of use
- A4 Lever arch files
- Size: A4 (210 x 297mm)
- Assorted colours: 2 x metallic pink, metallic bue, metallic green and ice blue, 1 x purple and metallic orange
- Supplied in a pack of 10
<
>
Leitz Wow Lever Arch File A4 80mm Assorted 10050099 (PK10)
1 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £155.26 | |
|
| Individual Item | £17.09 | |
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Size | A4 |
| Dimensions | 318x80x285mm |
| File Colour | Assorted Colours |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Paper On Board |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | Minimum 80% Recycled Material |
| Spine Width | 85mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 480g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
These bright, stylish Leitz WOW lever arch files feature a unique, patented filing mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The file has an 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper. The file also features a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and a large spine label for quick identification of contents. Suitable for A4 filing, the file is made from glossy, laminated papaer over board. Ideal for colour coordinated filing, this assorted pack of 10 contains 2 each of metallic pink, metallic bue, metallic green and ice blue, and 1 each of purple and metallic orange.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
