- Original HP 83A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 83 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M127, M201
- 1 Black (~1,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents efficiently at a great value.
- Depend on Original HP 83A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP CF283A 83A Black Toner 1.5K
32 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 83 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF283A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 28% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 620 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 830 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 159.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 159.9 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112397692 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
