- Original HP 85A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 85 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro P1102, P1109
- 1 Black (~1,600 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Ideal for small businesses and home office users who have limited budgets, space and IT support, and who want to print everyday business documents easily.
- Depend on Original HP 85A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
CE-285A LaserJet Toner Cartridge 1600pages BrandedOEM 85A Black HP#8689
31 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 85 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1600 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE285A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 29% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 620 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 830 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 159.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 168 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420588689 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
for HP LaserJet Pro M1132/M1212/M1217/P1102
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
