- Original HP 37A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 37 toner cartridges work with: HP LaserJet E60155, E60165, E62555, E62565; HP LaserJet Enterprise Flow M632; HP LaserJet Enterprise M607, M608, M609, M631, M632
- 1 Black (~11,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for enterprise work groups and high-volume printing. Use the HP Original Toner cartridges in three sizes for your HP LaserJet 600 Series printer.
- Depend on Original HP 37A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP CF237A 37A Black Toner 11K
18 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 37 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 11000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF237A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 380 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 176.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 114 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889899204207 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1146 x 946 x 1224 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
