- Original HP 307A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225
- 1 Black (~7,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.
- Depend on Original HP 307A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP CE740A 307A Black Toner 7K
10 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 7000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE740A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 492 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 225 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 492 x 188 x 225 mm |
| Package width | 492 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 114.6 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306184 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
