- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Secure spiral mechanism for punched papers
- Colour: Orange
- Pack of 50
- 35mm capacity holds up to 380 sheets of A4 or foolscap paper
- Made from 315gsm manilla
- Perfect for legal, professional and financial services users
<
>
FS Transfer File SpringClip Foolscap 38mm NO-pocket 315g Manilla ORANGE PK_50. Invo #1322
1 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 50 | £176.75 | |
|
| Individual Item | £3.77 | |
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | Foolscap |
| Dimensions | 356x300mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 315gsm manilla |
| Weight | 90g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable 315gsm manilla and can hold up to 380 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file features a secure spiral mechanism for punched papers. This pack contains 50 orange foolscap files, ideal for colour coordinated filing.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
