- Premium quality 210gsm red suspension file
- Holds A4 and foolscap files and documents
- 15mm V-base capacity holds 150 sheets, which can expand to 30mm with rigid box bottom
- Bright colours for an easy colour coded filing system
- Reinforced base for long lasting use
- Made of 90% recycled material and Blue Angel accredited
- Supplied in pack of 25
- 10 times stronger than before with reinforcing tape applied along base and rods
- Supplied with clear plastic label holder and matching white paper labels
- Made of 100% recycled board, Blue Angel
<
>
Esselte Classic Suspension File Foolscap Red (PK25)
Sorry...Currently Out of Stock
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 90% Recyclable |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Dimensions | 240x412mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 15mm |
| Grammage | 210gsm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Runner Width | 387mm |
| Weight | 66g |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
This environmentally, bright Esselte Classic expandable suspension file is made from 90% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a clear plastic label holder and matching white paper labels for quick identification of contents. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 blue suspension files.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
