- Colour: Green
- Supplied with clear plastic label holders and matching white paper labels
- Pack of 25
- Size: foolscap
- 100% recycled, 210gsm board
- Reinforced base for long lasting use
<
>
Esselte Classic Suspension File Foolscap Green (PK25)
52 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 90% Recyclable |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Country of Origin | Poland |
| Dimensions | 240x412mm |
| Capacity | 15mm |
| Runner Width | 387mm |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Grammage | 210gsm |
| Weight | 66g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
This bright, environmentally friendly Esselte Classic suspension file is made from 100% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a clear plastic label holder and matching white paper labels for quick identification of contents. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 green suspension files.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
