- Melamine whiteboard surface delivering a standard level of erasability for light use
- Size: 900x600mm
- Bordered by an anodised aluminium trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 10 year surface guarantee
<
>
900x600mm WhiteBoard NON-magnet Melamine AluminiumFrame 3'x2' Nobo #7208 @FC-9
1 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Size | 900x600mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Frame | Aluminium |
| Dimensions | 600x900x15mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Board Type | Non-Magnetic Board |
| Board Surface | Melamine |
| Colour | White |
| Frame Colour | Silver |
| Pen Tray | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Warranty | 10 Year Surface Guarantee |
| Weight | 2.665kg |
Product Information
| Brand | ValueX |
| Type | Whiteboard |
Description
Melamine non magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The melamine whiteboard surface is designed for light use. Size: 900x600mm.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
