- Mount your monitor on a wall to save space
- Supports 12in to 30in flat-panel displays (LCD, LED and plasma TVs and computer monitors)
- Tucks in closely to the wall when not in use
- Full-motion, articulating arm lets you collaborate easily, by adjusting your monitor's viewing angle to share with others
- One-tough height adjustment with gas-spring arm
- Easy monitor attachment and removal
- Simple DIY installation with built-in level
<
>
Startech Single Monitor Arm Wall Mount
Sorry...Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 115x620x108mm |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Maximum Load | 9kg |
| Monitor/Notebook Size | Up to 29in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Weight | 2kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
