- Up to 6 sheet capacity*
- 4 x 40mm (p4) cross cut pieces
- 220mm throat width
- 8 minutes run time
- 12 litre (132 sheet) bin with lift-off head
- Shreds credit cards paperclips & staples
- Auto-reverse
- Bin window
<
>
Rexel Promax QS 6/12 Cross Cut Shredder
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Bin Capacity | 12 Litres |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions | 320x210x378mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Particle Size | 4x40mm |
| Run Time | 8 Minutes |
| Throat Capacity | 6 Sheets |
| Warranty | 2 Year Machine / 3 Year Cutter |
| Security Level | P-4 |
| Weight | 9.5kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Personal Shredders |
Description
The Promax RPX612 shreds 6 sheets at a time into secure P4 (4*40mm) cross-cut pieces and Shreds for up to 3 times longer. It can handle Staples and even Credit Cards and features a compact 12-litre bin. Ideal for small and medium business environments.
Conforms to DIN level P-4
* Using 80gsm weight paper
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
