- Low temperature 130°C for sensitive materials
- Integrated stand to the main body
- 80 g/hour glue output
- 5 min heating time
- Silicone nozzle protection
<
>
Rapid EG130 Low Temperature Glue Gun
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Form | Hot Melt Glue Gun |
| Colour | Blue/Yellow |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 55x255x195mm |
| Glue Stick Ø | 9mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Operating Temperature | 130°C |
| Power | 15W |
| Weight | 310g |
| Warm Up Time | 10 min |
Product Information
| Brand | deflect-o |
| Type | Glues & Adhesives |
Description
Low temperature glue gun for heat sensitive materials and hobby application work.
This is a great tool for Schools as well as home equipped with a stable integrated stand and compatible with Rapid oval glue sticks in several colours as well as glitter finish.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
