- Angle incline up to 15 degrees
- Textured surface for comfort
- Dual height adjustment (80mm or 120mm)
- Platform size: 497 x 342mm
<
>
Kensington Solemate Tilt and Adjustable Footrest
49 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Adjustable | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Dimensions | 450x350x120mm |
| Material | Plastic |
| Platform Material | Rubber |
| Platform Size | 450mm x 350mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 3kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Footrests |
Description
Helps reduce pressure on lower back and alleviate discomfort from sitting
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
