- For laptops up to 15.6 inches
- Four height settings
- Cable management under laptop platform
- Non-slip pads on the base
- Maximum weight capacity: 3.5kg
- Security slot on both legs
- Suitable for mounting over a universal dock for minimal desk space footprint
- Colour: Black
<
>
Kensington SmartFit Laptop Riser Black Height Adjustable K52783WW
2 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Form | Notebook Stand |
| Drawer Unit | No |
| Dimensions | 114x281x276mm |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Monitor Notebook Size | 15.6in Notebook |
| Monitor/Notebook Size | 15.6in Notebook |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Maximum Load | 3.49kg |
| Material | plastic and metal |
| Stackable | No |
| Warranty | 2 Year Guarantee |
| Weight | 1.22kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop Stand |
Description
When you need to lift your laptop up to eye level, there’s no better ergonomic solution than the SmartFit Laptop Riser. Kensington has been a leader in ergonomics for more than 20 years and the laptop riser features the SmartFit System, which allows you to find your personal height setting for optimal comfort to reduce neck and back strain while you work.
It also utilises Zero Footprint mounting so you can mount a compatible Kensington universal dock underneath the laptop platform, keeping your desktop less cluttered.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
