- Privacy begins on screen.
- Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen filter
- Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays.
- Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private.
- Reduces the chances of a visual data breach in the office or in public.
- Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22%, easing eye strain & reducing the chance of interrupted sleep patterns.
- Low reflective coating reduces glare for improved clarity.
- Reversible viewing options, one side has a matte finish and the other side is glossy.
- Matte finish maximises glare reduction and reduce traces of fingerprints, glossy side provides a clearer view of the monitor.
<
>
Kensington K58358WW MagPro 24 Inch 16:10 Privacy Screen for Monitors
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | Taiwan |
| Anti-Glare | Yes |
| Anti-Reflection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Dimensions | 374x610x5mm |
| For Device Type | LCD Monitor |
| Privacy Filter | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 405g |
| Screen Size | 24in |
| Widescreen | Yes |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Privacy Screen Filter |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
