- SmartFit® System lets you adjust monitor height to your personal comfort colour
- Patented 360-degree spinning carousel organizes common desktop accessories
- Stand positions monitor in line with your eyes to help reduce eye and neck strain
- Small footprint helps conserve valuable desktop space
- Platform fits most widescreen monitors up 18kg.
<
>
Kensington K52787WW Spin2 Monitor Stand Black
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 320x320x80mm |
| Form | Monitor Stand |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Maximum Load | 18kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 2.88kg |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Accessories |
Description
Maximize your desktop space with this professional monitor stand. The patented, spinning multi-compartment storage area underneath the platform provides easy access to your most-used desktop tools and accessories. Measure, adjust and fit yourself with Kensington’s patented SmartFit System so you can customise your monitor height using our colour-coded personal comfort system.
* Minimum quantities may apply, please check before ordering.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
