- Low noise level
- Integrated Auto Reverse Function for easy removal of paper jams
- Illuminated indicators for stand-by, basket full, door open and paper jam
- Sealed dust-free design with robust wooden cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
<
>
Intimus 60 SP2 4mm Strip Cut Shredder279102
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| CD Shredding | Yes |
| Country of Origin | Germany |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Bin Capacity | 60 Litre |
| Manufacturer | intimus |
| Cut Type | Strip Cut |
| Particle Size | 3.8mm |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Floppy Disks |
| Warranty | 2 Year Machine / 30 Year Cutter |
| Weight | 34kg |
| Security Level | P-2 |
| Throat Capacity | 24 Sheets (70gsm) |
| Throat Width | 260mm |
Product Information
| Brand | intimus |
| Type | Shredder |
Description
Professional Data Shredders – a Synthesis of Technology, Performance and Design.
All intimus® shredders are built from durable, precision engineered, high-performance components, designed for a long life of high volume usage. The product range covers all requirements from day-to-day office use up to High Security Shredding machines in use for destruction of classified material in line with all current legal requirements such as DIN 66399 or NSA 02/01. intimus® shredders carry various features which make them unique in user-friendliness and operating efficiency
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
