- Up to 12 sheet capacity
- 0.65 x 1.5-5mm cross cut size
- 0.10m/sec cutting speed
- 175 litre bin
- 300mm entry width
- On/off control via keypad
- CPNI Approved
<
>
Intimus 007SL 0.65x1.5-5mm Shredder
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Cut Type | Cross Cut |
| Cutting Speed | 242 sheets per Minute |
| Bin Capacity | 190 Litres |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Also Shreds | Staples |
| Auto Start/Stop | Yes |
| CD Shredding | No |
| Country of Origin | Germany |
| Particle Size | 0.65x1.5-5mm |
| Manufacturer | intimus |
| Warranty | 2 Year Machine / 2 Year Cutter |
| Throat Width | 300mm |
| Throat Capacity | 12 Sheets (70gsm) |
| Security Level | P-7 |
| Weight | 170kg |
Product Information
| Brand | intimus |
| Type | Industrial Shredder |
Description
Guarantees absolute data security in line with NSA standards. High performance. Large collecting bin in dust-proof cabinet. Easy operation. Auto reverse when overloaded.
Conforms to DIN level P-7
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
