- Up to 10 sheet capacity
- 0.8 x 4.5mm cross cut size
- 0.23m/sec cutting speed
- 175 litre bin
- 300mm entry width
- On/off control via keypad
- CPNI Approved
<
>
Intimus 007SF 0.8x4.5mm Cross Cut Shredder
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Bin Capacity | 190 Litres |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Also Shreds | Staples |
| CD Shredding | No |
| Country of Origin | Germany |
| Cut Type | Cross Cut |
| Cutting Speed | 465 sheets per Minute |
| Manufacturer | intimus |
| Particle Size | 0.8x4.5mm |
| Security Level | P-7 |
| Warranty | 2 Year Machine / 2 Year Cutter |
| Throat Capacity | 10 Sheets (70gsm) |
| Throat Width | 300mm |
| Weight | 142kg |
Product Information
| Brand | intimus |
| Type | Industrial Shredder |
Description
Guarantees absolute data security according to NSA standard. High performance. Large collecting bin in dust proof cabinet. Comfortable operation. Auto reverse when overloaded.
Conforms to DIN level P-7 & O-3
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
