- Up to 14 sheet capacity
- 0.7 x 9.5mm cross cut size
- 0.8 x 12mm cross cut size
- 0.23m/sec cutting speed
- 175 litre bin
- 300mm entry width
- On/off control via keypad
- CPNI Approved
<
>
Intimus 007SE 0.8x12mm Cross Cut Shredder
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Cut Type | Cross Cut |
| Bin Capacity | 190 Litres |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Also Shreds | Staples |
| Auto Start/Stop | Yes |
| CD Shredding | No |
| Country of Origin | Germany |
| Particle Size | 0.7x9.5mm |
| Manufacturer | intimus |
| Warranty | 2 Year Machine / 2 Year Cutter |
| Throat Width | 300mm |
| Throat Capacity | 14 Sheets (70gsm) |
| Security Level | P-6 |
| Weight | 142kg |
Product Information
| Brand | intimus |
| Type | Industrial Shredder |
Description
Professional Data Shredders – a Synthesis of Technology, Performance and Design. All intimus® shredders are built from
durable, precision-engineered, high-performance components and designed for a long life of high volume usage.
The Intimus 007SE covers all requirements from day-to-day office use up to High-Security Shredding for the destruction of classified material in line with all current legal requirements such as DIN 66399 or NSA 02/01.
The Intimus 007SE has various features which make them unique in user-friendliness and operating efficiency.
Conforms to DIN level P-6
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
