- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Cyan (~150 pages); 1 Magenta (~150 pages); 1 Yellow (~150 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
<
>
HP CH562EE 301 Colour Ink 3ml
87 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | CMY |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Tri-color |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 3 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| HP segment | Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 40 g |
| Empty weight | 31 g |
| Print cartridge volume (metric) | 3 ml |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 173.1 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.68 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
