- Original HP 205A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 205 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M180, M181
- 1 Black (~1,100 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Business professionals in small workteams and high-productivity individuals
- Depend on Original HP 205A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP CF530A 205A Black Toner 1.1K
26 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 205 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1100 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF530A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 98.6 cm |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross weight | 246 kg |
| Pallet weight (EU) | 183 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781106968 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
