- Original HP 87A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet E52545, M506, M527; HP LaserJet Enterprise M506, M527; HP LaserJet Flow E52545; HP LaserJet Pro M501
- 1 Black (~8,550 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing consistent, quality black-and-white pages at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
- Depend on Original HP 87A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP CF287A 87A Black Toner 9K
108 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 87 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8550 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF287A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 362 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 227 mm |
| Weight | 930 g |
| Package width | 362 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 84 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.6 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.8 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296182894 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
