- Original HP 80X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~6,900 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents at great value.
- Depend on Original HP 80X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP CF280X 80X Black Toner 6.9K
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 80 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6900 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF280X |
| Total amount of recycled materials used for making | 18% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 340 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 225 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 340 x 113 x 225 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.8 |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 92 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 92 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 92 pc(s) |
| Pallet gross weight | 140.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 140.1 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
