- Original HP 507X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570
- 1 Black (~11,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.
- Depend on Original HP 507X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP CE400X 507X Black Toner 11K
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 11000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE400X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554562 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1179 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
