- Size: foolscap
- Colour: blue
- Pack of 50
- 32mm gusset holds up to 320 sheets
- Ideal for home, office and classroom filing
- Strong 285gsm manilla document wallets
<
>
Guildhall Document Wallets 285gsm 35.5x22.5cm Blue PK50
9 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 50 | £35.92 | |
|
| Individual Item | £0.78 | |
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: ZBR257706Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: Value91801015 Stock Available
-
Product Code: TPX28213247 Stock Available
-
Product Code: STB26218620 Stock Available
-
Product Code: AFINT507368224 Stock Available
-
Product Code: NAVIG399950*583 Stock Available
-
Product Code: PST214106-141 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Half Flap |
| Dimensions | 245x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Capacity | 32mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 285gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 60g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This handy Exacompta Guildhall document wallet is made from strong 285gsm manilla and is ideal for home, office or classroom filing. The wallet has a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 blue wallets, ideal for colour coordinated filing.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
