- Document wallet to hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper
- Made from 100% recycled 300gsm manilla
- 32mm gusset
- Bright colour to aid coordinated filing
- Pink
- 100% Recycled 300gsm manilla
- Holds approx. 200 sheets of foolscap or A4 paper
- Foolscap size
<
>
Forever Document Wallet Foolscap 290gsm Pink PK25
Sorry...Currently Out of Stock
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: RXL229964217 Stock Available
-
Product Code: PST261028-17 Stock Available
-
Product Code: RAP230631155 Stock Available
-
Product Code: BAS212072-50021 Stock Available
-
Product Code: RAP23063966 Stock Available
-
Product Code: FLW25912421 Stock Available
-
Product Code: QCT2169419721 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Pink |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 245x345mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 35mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 300gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Forever |
| Type | Wallet |
Description
This environmentally friendly Forever document wallet is made from 100% recycled, 300gsm manilla. The folder features a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 bright pink foolscap document wallets, ideal for colour coordinated filing.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
