- Time saving FastFold assembly
- Standard storage box
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Stackable up to 4 high
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Colour: Grey/White
- Pack of 10
<
>
Fellowes System Standard Box Grey PK10
12 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £128.93 | |
|
| Individual Item | £14.92 | |
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Standard |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 335x404x292mm |
| Dimensions | 335x292x404mm |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 590g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Description
This Bankers Box standard storage box features time saving FastFold assembly and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey storage boxes measuring W333 x D380 x H285mm (internal).
