- Shreds each sheet of A4 paper into over 1000 particles
- 6 sheet capacity (70gsm) with a 4x12mm mini-cut cut-size (Security Level P-4)
- Safety Lock manually disables the shredder to prevent accidental activation
- Shreds non-stop for up to 5 minutes
- 13-litre bin with lift-off head
- Also shreds staples, credit cards and paper clips
- 1-year machine warranty and 3-year cutter warranty
<
>
Fellowes Powershred 6M Mini Cut Shredder
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Advanced Safety | Safety Lock |
| Average Shred Speed/mpm | 3.0 |
| Bin Capacity | 13 Litres |
| Bin Style | Lift-off Head |
| CD Shredding | No |
| Dimensions | 314.3x171.5x374.7mm |
| Cut Type | Cross Cut |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Fellowes |
| Particle Size | 4x12mm |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Run Time | 5 Minutes |
| Warranty | 1 Year Machine / 3 Year Cutter |
| Throat Width | 220mm |
| Throat Capacity | 6 Sheets (70gsm) |
| Security Level | P-4 |
| Weight | 3.50kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Personal Shredders |
Description
The Fellowes Powershred 6M is an advanced security shredder for home environments and light use. It can shred up to 6 sheets of paper per pass into 4x12mm mini-cut size particles (security level P-4) - shredding each sheet of A4 paper into over 1000 particles, and can shred continuously for up to 5 minutes. The 13 litre bin is more than enough bin space for occasional shredding and the easy-lift off head makes emptying paper waste mess free. Safety Lock manually disables the shredder to prevent accidental activation. The 6M comes with a 1 year machine warranty and 3 year cutter warranty.
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
