- Shreds continuously for up to 10 minutes
- Shreds 9 sheets (70gsm) per pass into 2 x 12mm micro-cut particles (Security Level P-5)
- 22 litre pull-out bin for easy disposal of paper waste
- Auto-reverse function helps prevent paper jams
- Dimensions: W351 x D260 x H565mm
- SilentShred Technology minimises noise disruption in shared work spaces
- Also shreds staples, CDs/DVDs and credit cards
- Colour: Black
<
>
Fellowes Powershred 450M Micro Cut Shredder
Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Throat Width | 220mm |
| WEEE Compliant | Yes |
| Throat Capacity | 9 Sheets |
| Security Level | P-5 |
| Sheets Per Pass | 9 |
| Weight | 10.39kg |
| Warranty | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| CD Shredding | Yes |
| Country of Origin | China |
| Bin Capacity | 22 Litre Bin |
| Bin Style | Pull out |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Cut Type | Cross Cut |
| Jam Indicator | Yes |
| Dimensions | 350x260x565mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Number of User | 1 to 3 |
| Noise Levels | 65 DbA |
| Run Time | 10 Minutes |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Particle Size | 2x12mm |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
The Fellowes 450M Micro Cut Shredder has a P-5 security level, shredding up to 9 sheets at a time into 2 x 12mm micro-cut particles. With ultra quiet SilentShred performance and an auto-reverse function, which stops and reverses paper if a jam occurs, the 450M provides efficient, reduced noise shredding. With a large 22L bin, the 450M can also shred staples, CDs/DVDs and credit cards. This black shredder measures W351 x D260 x H565mm.
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
