- Up to 7 sheet shred capacity *
- 4 x 35mm cross cut
- 230mm throat width
- 14 litre bin with easy lift-off head and viewing window
- Continuously for 4-minutes
- Shreds staples and credit cards
<
>
Fellowes M-7Cm Cross Cut Shredder
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Bin Capacity | 14 Litres |
| Bin Style | Lift-off Head |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Mechanical |
| Average Shred Speed/mpm | 3.7 |
| CD Shredding | No |
| Dimensions (WxDxH) | 320.7x185.7x387.4mm |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Run Time | 4 Minutes On/30 Minutes Off |
| Particle Size | 4x35mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Jam Indicator | No |
| Weight | 3.90kg |
| Security Level | P-4 |
| Throat Capacity | 7 Sheets (70gsm) |
| Throat Width | 230mm |
| Thermal Overload Protecton | Yes |
| Warranty | 1 Year Machine / 3 Year Cutter |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
This M-7CM cross-cut shredder is designed for light use by 1 user and comes with a 1 year machine warranty and 3 year cutter warranty.
Conforms to DIN level P-4
* Using 70gsm weight paper
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
